EgyébOrszágos keret
EURO 2024: ezek a legfontosabb újítások a foci Eb szabályaiban
Az olasz Roberto Rosetti, az UEFA játékvezetői részlegének vezetője beszélt a médiának arról, hogy mire számíthatnak a játékosok és a nézők az Európa Bajnokság mérkőzései alatt a játékvezetői ténykedés kapcsán.
Június 14-én a házigazda Németország csap össze Skócia válogatottjával az UEFA EURO 2024 nyitómérkőzésén, amelyet a francia Clément Turpin fog vezetni.
Rosetti elárulta, hogy a világ legjobb játékvezetőit válogatták be az Eb-re, véleménye szerint ez a játékvezetői gárda jobb, mint amit az EURO 2020-on láthattak a nézők.
Egy kritériumot követtünk a kiválasztás során: a minőséget – mondta Rosetti.
Az Eb megkezdése előtt az UEFA játékvezetői bizottsága mind a 24 válogatott tréningközpontját felkereste és megosztották a csapatokkal a legfontosabb információkat a szabályokkal kapcsolatban, amelyeket tudniuk kell a játékosoknak és a csapatvezetőknek egyaránt.
Nagyobb tiszteletet a játékvezetők felé
Az UEFA egyértelműen kiemelte, hogy a pályán történő kommunikáció során nagyobb tiszteletet kérnek a játékvezetők felé, kérve a tapasztaltabb játékosokat és vezetőket, hogy példát mutassanak mind a fiatalabb játékosoknak, mind a szurkolóknak.
Ennek részeként a játékvezetők is párbeszédet kezdeményezhetnek a mérkőzésen a csapatkapitányokkal, amely során röviden tájékoztatást nyújtanak, vagy elmagyaráznak egy-egy kulcsfontosságú döntést, beleértve azokat, amelyeket a VAR rendszerrel hoztak meg.
Új szabályértelmezési elem az, hogy a mérkőzések során kizárólag a csapatkapitány (vagy ha az a kapus, akkor egy kijelölt mezőnyjátékos) beszélhet a játékvezetővel az ítéletek tisztázása során. A többi játékosnak tiszteletben kell tartani a játékvezetőt, megtartani a megfelelő távolságot és ellenvéleményük esetén sem támadhatják le a játékvezetőket.
Ezt nem a játékvezetőkért, vagy az UEFA Játékvezetői Bizottságáért tesszük, hanem a futballért, a játék imázsáért, a következő generációért – nyilatkozta Rosetti.
A vezető elárulta, hogy a csapatmegbeszélések során a játékosok is konstruktív módon álltak az új szabályozáshoz, tetszett nekik a nyílt párbeszéd lehetősége a játékvezető és a csapatkapitány között és elfogadták ezt az új személetet.
Az Európa bajnokság során a játékvezetők kiemelten kezelik majd a súlyos szabálytalanságokat, a büntetőterületen belüli visszahúzást, a szimulálásokat, illetve azon eseteket, amikor a játékosok kezükkel jelezve próbálnak sárga, vagy piros lapos fegyelmezést kiharcolni valaki ellen a játékvezetőnél.
A legfontosabb egyértelműen a játékosok védelme, ezért nagyon szigorúan veszik majd az egészségre veszélyes súlyos szabálytalanságokat. Persze fontos a szimulálás elkerülése is, a VAR visszajátszásai pedig segíthetnek abban, hogy a játékosok ne akarjanak ezzel a sportszerűtlen viselkedéssel élni.
Új éra a technológiának köszönhetően
Amíg a játéktéren a játékvezető osztja meg a döntése indoklását a csapatkapitánnyal, addig a lelátón lévő szurkolók az óriáskivetítőkön láthatnak majd magyarázatot a döntésekről, ezeket a tévé képernyőkön is megjelenítik majd, valamint a tévé kommentátorok is azonnal megkapják a hivatalos információt. Így nem csak arról kapnak információt a szurkolók, hogy mi a döntés, hanem arról, hogy miért hozta meg azt a játékvezető.
Abban az esetben, ha a VAR vizsgálatnál a játékvezető büntetőt ítél kezezésért, akkor egy technikai magyarázat valahogy így néz ki a példa kedvéért: ,,a német kilences játékos a bal karjának váll feletti részével természetellenes helyzetben megérintette a labdát, hogy megnövelje a testét” .
A katari foci Vb-n már debütált Adidas technológiát is felhasználják a döntések meghozatalához. A FUSSBALLLIEBE névre keresztelt labda belsejében egy speciális chip és számos érzékelő van. Ennek köszönhetően a VAR szobában látják a döntéshozók azt, hogy történt-e labdaérintés egy-egy esetnél, amely segíthet fontos szituációkat eldönteni, beleértve a kezezést is. A tévé képernyőin is megjelenik majd a grafikon, amely segítségével a nézők is láthatják, hogy a játékos beleért-e a labdába, vagy sem a szenzorok mérései alapján. A katari Vb-n Cristiano Ronaldo próbált beleérni egy gólba tartó labdába és azért nem az ő neve került a gólszerző sorába, mert az érzékelők egyértelműen jelezték, hogy nem ért a labdához, még ha ez a képek alapján nem is volt egyértelműen eldönthető.
When the Line is Crossed
A médiaeseményen bemutatták az UEFA új dokumentumfilmjét is, aminek címe When the Line is Crossed. Ennek célja, hogy bemutassa a játékvezetők pályafutásuk során milyen nehézségekkel szembesülnek. Betekintést nyújt a fizikai és mentális bántalmazásba, annak hatására a játékvezetők életére az elit és a legalsó, amatőr szintjén is.
Az UEFA tavaly jelentette be a Be a Referee! (Legyél te is játékvezető!) kampányát, amely célja, hogy szezononként 40 ezer új játékvezető szerezzen képesítést a világon. Ennek a másik oldalát mutatja be a dokumentumfilm, arra hívja fel a figyelmet, hogy miért hagyják abba sokan a játékvezetést. Emlékeztetik a futballközösséget, hogy a játékvezetőkkel szembeni bántalmazás magával a labdarúgással szembeni visszaélés. A 12 perces dokumentumfilm megtekinthető a UEFA TV-n, ide kattintva.
Természetesen az új szabályok csak egy része szivárog majd le később a labdarúgás alsóbb, amatőr szintjeire, így például a megyei bajnokságokban biztosan nem kell számítani egyelőre sem a VAR-ra, sem a speciális labdákra. Az Eb mérkőzések számára viszont rendkívül hasznosak lehetnek ezek az újdonságok, amelyek segítenek megismerni a döntések hátterét és bemutatják hogy miképpen születnek meg a jó ítéletek.
A magyar válogatott június 14-én, 15:00-tól kezd a svájci csapattal szemben. Sok sikert kívánunk nemzeti válogatottunknak, valamint jó szórakozást a szurkolóknak!
Az UEFA EURO 2024 játékvezetői:
- Artur Soares Dias (Portugália)
- Jesús Gil Manzano (Spanyolország)
- Marco Guida (Olaszország)
- Istvan Kovacs (Románia)
- Ivan Kruzliak (Szlovákia)
- François Letexier (Franciaország)
- Danny Makkelie (Hollandia)
- Szymon Marciniak (Lengyelország)
- Halil Umut Meler (Törökország)
- Glenn Nyberg (Svédország)
- Michael Oliver (Anglia)
- Daniele Orsato (Olaszország)
- Sandro Schärer (Svájc)
- Daniel Siebert (Németország)
- Anthony Taylor (Anglia)
- Clément Turpin (Franciaország)
- Slavko Vinčić (Szlovénia)
- Felix Zwayer (Németország)